Święto NIEPODLEGŁOŚCI 13.11.2017r.
Święto NIEPODLEGŁOŚCI 13.11.2017r.

Święto NIEPODLEGŁOŚCI 13.11.2017r.

Cała społeczność szkoły i przedszkola zgromadziła się dzisiaj na szczególnej uroczystości poświęconej 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania. Droga do wolności była długa i trudna, naznaczona wysiłkiem i krwią wielu Polaków. Trzy daty - 1772, 1793 i 1795 - rozpoczęły tragedię naszej ojczyzny. Jednak naród polski nie ugiął się pod uciskiem zaborców, którzy próbowali  narzucić mu swój język, kulturę, obyczaje, religię. Polacy
kilkakrotnie występowali zbrojnie przeciwko najeźdźcom. Niestety, wszystkie powstania - kościuszkowskie, listopadowe, i styczniowe - kończyły się klęską. Dopiero rok 1914, kiedy wybuchła wojna pomiędzy zaborcami Polski, rozbudził w sercach Polaków nadzieję na wolność. Uczniowie kl. I - III i chór szkolny na chwilę przywołali minione wydarzenia, atmosferę tamtych lat, a myśli zwrócili ku naszym przodkom - to z ich marzeń, walki i trudu powstała wolna Ojczyzna.

 

aaa

[Zobacz galerię zdjęć]

 
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbrowie, Powered by Joomla!