Gminny Konkurs Piosenki „Co mi w duszy gra”

Gminny Konkurs Piosenki „Co mi w duszy gra”

„Zdolności ludzkie są bogactwem każdej społeczności, dlatego jednostki zdolne należy otaczać szczególną opieką od najmłodszych lat dla podtrzymania ich aktywności poznawczej, rozbudzania zainteresowań i postawy twórczej, wykorzystania ich predyspozycji”. (Mirosława Partyka)

Szkoła to „kuźnia talentów”. Nie każdy uczeń jest świadomy swoich uzdolnień. Jednak każdy marzy  o tym, aby być w czymś dobry, mieć poczucie spełnienia.  Odkrycie talentu jest  możliwe dzięki motywacji  młodego człowieka do rozwoju jego własnego, unikalnego potencjału.

Kiedy pomożemy uczniom poznać ich mocne strony, będzie o wiele łatwiej wyzwolić u nich motywację do nauki i działania, a nam będzie pracowało łatwiej i z większą satysfakcją. Pomagając uczniom odkryć ich talenty, często ukierunkowujemy ich na to, co będą robili w przyszłości.

Okazją do zaprezentowania talentów uczniowskich był I Gminny Konkurs Piosenki „Co mi w duszy gra”. W dniu 6 czerwca 2019 r. na  scenie GCKSiR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie zaprezentowali się artyści w dziedzinie talentów muzycznych – wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Inicjatorem tego konkursu był pan Sławomir Materna – nauczyciel muzyki w Zespole Szkół w Dąbrowie oraz dyrektor tego zespołu pan Krzysztof Potocki.

 

Wśród zgromadzonych prowadząca – Elżbieta Dąbrowska -w szczególny sposób przywitała:

– wójta Gminy Świlcza pana Adama Dziedzica,

– dyrektora GCKSiR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie pana Adama Majkę,

– dyrektor CUW – u panią Elizę Oleszak,

– dyrektora Zespołu Szkół w Dąbrowie pana Krzysztofa Potockiego,

– nauczycieli i opiekunów młodych artystów,

– wszystkich uczestników konkursu.

 

Wyławianiem przyszłych talentów do polskiego, a może światowego show biznesu zajęło się trzyosobowe, profesjonalne jury w składzie:

– przewodniczący jury – wójt Gminy Świlcza pan Adam Dziedzic. Pan wójt śpiewa, gra na gitarze i na saksofonie,

– członek jury – pan Damian Ruzzala. Pan Damian jest gitarzystą, członkiem zespołu „Vir” oraz „Neuron”.

– członek jury – pan Paweł Balawejder. Pan Paweł jest saksofonistą.

Na scenie wystąpiło 20 wykonawców, w tym 11 wokalistów i 9 instrumentalistów.

Wprowadzeniem w muzyczną przygodę był gościnny występ grupy wokalnej działającej przy Szkole Podstawowej w Dąbrowie prowadzonej przez pana Sławomira Maternę. Grupa ta uświetnia pięknym śpiewem wszystkie uroczystości szkolne, środowiskowe, a zdarza się, że i parafialne.

Po trudnych obradach jury ogłosiło wyniki konkursu:

– kategoria wokalna:

I miejsce – Maciej Tyburczy – Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Bratkowicach (kl. VIII) – piosenka zespołu Golec uOrkiestra „Młody maj”;

II miejsce – Klaudia Kowal – Szkoła Podstawowa w Rudnej Wielkiej (kl.VII) – piosenka Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”;

III miejsce – Aleksandra Tobiasz – Szkoła Podstawowa w Rudnej Wielkiej (kl. V) – piosenka Ani Wyszkoni „Biegnij”;

Wyróżnienia:

duet Klaudia Kowal i Klaudia Waltoś – Szkoła Podstawowa w Rudnej Wielkiej (kl. VII) – piosenka Ivana Komorenko „Tak mówił papież”;

Klaudia Waltoś – Szkoła Podstawowa w Rudnej Wielkiej (kl. VII) – piosenka Margaret „Byle jak”;

Emilia Opalińska – Szkoła Podstawowa w Błędowej Zgłobieńskiej (kl. IV) – piosenka z bajki „Trolle”- „Twój kolor”;

– kategoria wokalno- instrumentalna:

I miejsce – zespół „Pasja” ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie w składzie: wokal – Magdalena Charchut (kl. IV), perkusja – Karol Dąbrowski (kl. IV), instrumenty klawiszowe – Jadwiga Początek (kl. IV) oraz Oliwia Burchardt (kl.VIII), gitara – Wiktoria Sumara (kl. VII) oraz Karolina Hnatko (kl. VIII) – piosenka Maryli Rodowicz „Ale to już było”. Opiekunem zespołu jest pan Sławomir Materna.

II miejsce – zespół „Fire Class” ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie w składzie: wokal – Jakub Charchut (kl. V), perkusja – Jakub Wołowiec (kl. V), instrumenty klawiszowe – Seweryn Sumara (kl. V), gitara – Adam Draus (kl. V) oraz Dawid Zakałużny (kl. V) – piosenka Deep Purple „Smoke on the Water”. Opiekunem zespołu jest pan dyrektor szkoły pan Krzysztof Potocki.

Laureaci konkursu otrzymali z rąk przewodniczącego jury statuetki i pamiątkowe dyplomy.

Wszyscy uczestnicy konkursu wrócili do domów z upominkami, które ufundowali wójt Gminy Świlcza pan Adam Dziedzic, Rada Rodziców ZS w Dąbrowie na czele z panią Renatą Żurek oraz Księgarnia „Nova”.

Serdecznie gratulujemy laureatom I Gminnego Konkursu Piosenki „Co mi w duszy gra”. Dziękujemy panu Sławomirowi Materna, dyrektorowi Zespołu Szkół w Dąbrowie panu Krzysztofowi Potockiemu za inicjatywę zorganizowania konkursu, jury za rzetelną ocenę występów, dyrektorowi GCKSiR panu Adamowi Majce ze serdeczne przyjęcie, sponsorom za nagrody, nauczycielom i opiekunom za pomoc w przygotowaniu uczniów, a przede wszystkim młodym artystom za dostarczenie zebranym wielu wrażeń artystycznych.

Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy lubią śpiewać i grać na instrumentach do udziału w II edycji Gminnego Konkursu Piosenki „Co mi w duszy gra” w przyszłym roku szkolnym.

Elżbieta Dąbrowska

SP w Dąbrowie