Informujemy, że od 1 września 2020 r. wszystkie dzieci wracają do przedszkola z zachowaniem zasad i procedur bezpieczeństwa. Bardzo prosimy o zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa na terenie naszej placówki, obowiązującymi od 1 września 2020 r., jak również wypełnienie oświadczenia i dostarczenie go w pierwszym dniu opieki.
W związku z ograniczeniami z powodu COVID19 spotkanie organizacyjne z Rodzicami przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 nie odbędzie się w przedszkolu. Ogólne informacje będą podawane poprzez dziennik elektroniczny.
Natomiast informacje w sprawach indywidualnych Rodzice/opiekunowie będą mogli uzyskać kontaktując się mailowo lub telefonicznie.
Procedury organizacji pobytu dzieci
w Przedszkolu w Dąbrowie
w warunkach zagrożenia epidemiologicznego COVID 19
Postanowienia ogólne
- Procedury organizacji pobytu dzieci na terenie Przedszkola w Dąbrowie zwanego dalej Przedszkolem zostały opracowane z uwzględnieniem Wytycznych Epidemiologicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 03.07.2020r.
- Procedury obowiązują pracowników przedszkola, rodziców dzieci i osoby upoważnione do odbioru dzieci z przedszkola.
- Wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązani są do dokładnego zapoznania się
z procedurami bezwzględnego ich stosowania. - Rodzice dzieci zobowiązani są do zapoznania się z procedurami przed przyprowadzeniem dziecka do Przedszkola i podpisanie zobowiązania do ich stosowania, oraz podpisania zgody na specjalne warunki pobytu dziecka w przedszkolu oraz oświadczeń o zagrożeniach.
- W okresie stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z koniecznością zapewnienia właściwej organizacji pracy oraz dezynfekcji pomieszczeń, przedszkole będzie przyjmowało dzieci wyłącznie w godzinach 6.30-8.00 (dzieci rodziców pracujących), od godziny 8.00 do 8.30 pozostałe dzieci.
- Wszyscy pracownicy przedszkola zostaną przeszkoleni i zapoznani z opracowanymi procedurami i zobowiązani do ich bezwzględnego przestrzegania.
Procedura oceny warunków zdrowotnych dzieci przyjmowanych do przedszkola
- Do przedszkola mogą być przyjmowane wyłącznie dzieci zdrowe bez objawów chorobowych wskazujących na chorobę zakaźną, przeziębienie, kaszel ,katar, rodzice powinni każdorazowo powiadomić przedszkole o stanie zdrowia dziecka.
- Rodzice dzieci z alergiami, chorobami przewlekłymi i osłabioną odpornością zobowiązani są dostarczyć zgodę lekarza specjalisty na powrót dziecka do przedszkola w postaci odpowiedniego zaświadczenia.
- Dzieci mogą być przyprowadzane wyłącznie przez osoby zdrowe, rodzice zobowiązani są do składania oświadczeń, że w rodzinie i najbliższym otoczeniu dziecka nie ma osób przebywających na kwarantannie i izolacji.
- Rodzice zobowiązani są do wyrażania zgody na pomiar temperatury ciała dziecka w ciągu dnia w razie wystąpienia objawów choroby.
- W razie wystąpienia objawów jakiejkolwiek infekcji w postaci kataru, kaszlu, gorączki powyżej 37stopni C dziecko zostanie umieszczone w wydzielonym pomieszczeniu Izolatorium. Obowiązkiem Rodziców będzie niezwłoczne odebrania dziecka z przedszkola w celu zdiagnozowania choroby przez lekarza i wykluczenie choroby COVID-19. O diagnozie lekarza rodzic informuje przedszkole.
- W związku z koniecznością szybkiego kontaktowania się Rodzice zostają zobowiązani do podania aktualnych numerów telefonów i adresów mailowych oraz pozostania w kontakcie
z przedszkolem.
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- Zgłoszone dzieci mogą być przyprowadzane wyłącznie w godzinach od 6.30 do godziny 8.00 (dzieci rodziców pracujących ), a od godziny 8.00-8.30 (pozostałe dzieci).
- Rodzice w maseczce doprowadzają dzieci do drzwi przedszkola z zachowaniem zasad dystansu. Następnie czekają na wejście do szatni (w szatni przebywa nie więcej niż 4 osoby) i starają się jak najszybciej opuścić szatnię.
- Z uwagi na ograniczoną powierzchnię przedsionka i szatni przedszkola oraz jej funkcjonalność, jako ciąg komunikacyjny dla pracowników przedszkola, rodzice nie mogą wchodzić wraz z dzieckiem do sali przedszkolnej.
- Rodzice po wejściu do przedszkola powinni zdezynfekować ręce.
- Po zasygnalizowaniu chęci wprowadzenia dziecka do przedszkola, Rodzice oczekują na otwarcie drzwi, po czym przyprowadzają dziecko do szatni ( szatnia dla 3,4 -latków na I piętrze, a 5,6 -latków na II piętrze). W szatni przebywa nie więcej niż 4 osoby w maseczkach. Rodzice starają się w jak najkrótszym czasie opuścić szatnię.
- Po wejściu na salę dzieci będą niezwłocznie kierowane do łazienki, w celu dokładnego umycia rąk.
- W oczekiwaniu na wprowadzenie dziecka do przedszkola rodzice w maseczkach zachowują między sobą bezpieczną odległość.
- Zakaz wejścia do sal przedszkola obowiązuje także przy odbiorze dzieci z przedszkola.
- Rodzice za pośrednictwem domofonu zgłaszają dyżurującemu pracownikowi chęć odebrania dziecka i oczekują w szatni na dziecko.
- Dziecko może być odebrane z Przedszkola przez rodziców lub innego zdrowego, pełnoletniego domownika w (upoważnionego na piśmie) z wyłączeniem osób przebywających
w kwarantannie i ich domowników, przebywających w izolacji, przeziębionych, chorych. Rodzic/opiekun obowiązkowo w maseczce. - Po odebraniu dziecka z przedszkola należy niezwłocznie opuścić teren przedszkola, niedopuszczalne jest gromadzenie się na terenie przyległym do przedszkola i wspólne zabawy dzieci.
- Dzieci nie przynoszą do Przedszkola zabawek oraz żadnych rzeczy z domu, poza niezbędnymi ubraniami, jak również nie wynoszą z przedszkola żadnych przedmiotów.
Procedura przebywania dzieci na terenie przedszkola
- Po przyprowadzeniu dzieci do sali i umyciu rąk dzieci pozostają w sali.
- W sali nie może przebywać więcej niż 25 dzieci, nauczyciel i pracownik obsługi, ilość dzieci i opiekunów wynika z konieczności zapewnienia minimalnej powierzchni do zabawy
i wypoczynku. - Dzieci i opiekunowie zostają przypisani do tych samych grup, w ciągu dnia dzieci
i opiekunowie nie opuszczają wyznaczonych pomieszczeń z wyjątkiem wychodzenia do ogrodu w ustalonych odstępach czasowych, poszczególne grupy dzieci nie stykają się między sobą. - Dzieci mogą przebywać na przedszkolnym placu zabaw i na terenie obejścia przedszkola.
- Z pomieszczeń zostają usunięte dywany, zabawki i przedmioty, których nie można wyprać i odkażać, jeżeli do zajęć będą wykorzystywane dodatkowe pomoce i przybory np. sportowe należy je dokładnie umyć i zdezynfekować.
- Ze względu na konieczność dezynfekowania zabawek po każdym ich użyciu przez dziecko, liczba zabawek do dyspozycji dzieci zostanie zdecydowanie ograniczona.
- Pomieszczenia będą wietrzone co najmniej raz na godzinę a wszystkie przedmioty
i powierzchnie będą dezynfekowane przed i po zakończeniu zajęć i kilkakrotnie w ciągu dnia. - Wyjścia do ogrodu będą odbywały się według określonego harmonogramu , zaplanowanego przez nauczyciela grupy dzieci mogą bawić się w wydzielonych strefach, nauczyciele prowadzą nadzór na dziećmi aby dzieci nie kontaktowały się między sobą zarówno w szatni jak
i w ogrodzie. - W przedszkolu do końca roku szkolnego nie będą organizowane żadne zajęcia dodatkowe
z udziałem osób trzecich . - Nauczyciele kilkakrotnie w ciągu dnia informują dzieci o konieczności wielokrotnego mycia rąk w ciągu dnia zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i egzekwują ten obowiązek .
- U nauczycieli i pracowników obsługi dopuszcza się stosowanie środków ochrony osobistej w postaci maseczek, przyłbic, rękawiczek, w miarę potrzeby nieprzemakalnych fartuchów ochronnych. Oraz zachowuje się dystans społeczny między sobą i w miarę możliwości od dzieci.
- Dziecko przejawiające niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu Izolatorium z zapewnieniem bezpiecznej odległości od innych osób, a jego rodzice zostaną powiadomieni o konieczności niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
Procedura współpracy z Rodzicami
- Rodzice są zobowiązani do ścisłej współpracy z przedszkolem w szczególności w zakresie przestrzegania procedur i monitorowania stanu zdrowia dziecka.
- Przyprowadzania do przedszkola wyłącznie dzieci zdrowych bez żadnych objawów sugerujących chorobę zakaźną.
- Udzielanie rzetelnej informacji w postaci złożonych oświadczeń o braku kontaktu z osobami przebywającymi w kwarantannie i izolacji i nie przyprowadzanie do przedszkola dzieci jeżeli w domu przebywa osoba w kwarantannie lub izolacji.
- Ograniczenie osób upoważnionych do odbioru dzieci zgodnie z obowiązującą procedurą.
- Przekazanie do przedszkola aktualnych numerów telefonów kontaktowych i zapewnienie możliwości szybkiego kontaktu z pracownikami przedszkola.
- Kontaktowanie się z pracownikami przedszkola wyłącznie przez domofon, telefon lub mailowo z pominięciem osobistego kontaktu (wyjątkowo w bardzo ważnej sprawie możliwość kontaktu osobistego po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie).
Procedura korzystania z żywienia w warunkach zagrożenia epidemiologicznego
- Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie Przedszkola.
- Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny, zasady szczegółowego organizowania żywienia określa odrębna procedura.
- Pracownicy kuchni są zobowiązani do ścisłego przestrzegania procedur higieny produkcji żywienia w stanie zagrożenia epidemiologicznego.
- Pracownicy kuchni nie mają możliwości kontaktowania się z innymi pracownikami, korzystają z odrębnego wejścia, szatni, toalety i ściśle przestrzegają zasad przebywania pracowników na terenie przedszkola.
- Dzieci pozostające w przedszkolu spożywają posiłki w sali macierzystej (grupa 3-4 latki), natomiast dzieci w wieku (5-6 latki) jedzą posiłki w stołówce szkolnej.
- Bezpośrednio przed rozkładaniem posiłków blaty stołów są starannie czyszczone odpowiednimi środkami dezynfekującymi zgodnie z procedurą dezynfekcji .
- Rozkładaniem naczyń stołowych zajmuje się personel obsługowy.
- Posiłki wydawane są w ściśle określonych godzinach .
- Po całkowitym zakończeniu wydawania posiłków naczynia stołowe przekazywane są do zmywalni naczyń stołowych, poprzez składowanie ich w wyznaczonym miejscu i odbierany przez personel kuchenny.
- Naczynia i sztućce są zmywane w zmywarce w temperaturze minimum 60 stopni
i wyparzane.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka
- W Przedszkolu wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji dziecka, u którego stwierdzono objawy chorobowe.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, utrata węchu i smaku, ból mięśni), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy i przeprowadzone do przygotowanego pomieszczenia, gdzie pozostaje pod opieką pracownika obsługi .
- Pracownik pozostający z dzieckiem powinien zachować szczególne środki ostrożności wzmocnić środki ochrony osobistej ( maska, przyłbica , fartuch ochronny, zachowanie dystansu 2 metrowego od dziecka, po wyjściu z pomieszczenia dokładnie wymyć i zdezynfekować ręce. Maseczkę i rękawiczki zapakować do worka i wyrzucić, fartuch zdezynfekować i zmienić ubranie .
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor lub nauczyciel natychmiast kontaktuje się telefonicznie z rodzicami dziecka
i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z Przedszkola. - Rodzice odbierają dziecko przy głównych drzwiach wejściowych do budynku Przedszkola i niezwłocznie udają się do lekarza celem postawienia diagnozy. Rodzic ma obowiązek powiadomienia Przedszkola o postawionej diagnozie i wyniku testu.
- Osoba wskazana przez dyrektora/osobę zastępująca dyrektora, w przypadku zakażenia COVID-19 kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej pustej sali, a sala w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
- Po zaobserwowaniu niepokojących objawów u dziecka należy niezwłocznie wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci do placówki.
- Dyrektor sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie w przedszkolu, powiadamia Powiatową Inspekcję Sanitarną i organ prowadzący. Dyrektor wdraża ustalone procedury dotyczące funkcjonowania przedszkola:
- a) przejście placówki w tryb hybrydowy
- b) nauczanie zdalne
- c) zamknięcie placówki na określony czas
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika
- Do pracy powinni zgłaszać się pracownicy zdrowi w przypadku występowania niepokojących objawów powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem rodzinnym oraz stacją sanitarno – epidemiologiczną .
- Pracownicy w wieku 60 i więcej nie będą angażowani w pracę z dziećmi.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (COVID-19), dyrektor lub inny pracownik wskazany przez dyrektora powinien niezwłocznie odsunąć go od pracy.
- Należy niezwłocznie wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci oraz powiadomić właściwą stację Sanepid i ściśle stosować się do wydanych instrukcji i poleceń.
- Pracownika, u którego pojawiły się niepokojące objawy, sugerujące na zakażenie koronawirusem (COVID-19) należy odizolować od pozostałych osób przebywających na terenie placówki do wyznaczonego pomieszczenia.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu odkażaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, blaty, uchwyty itp.).
- Po nieobecności w pracy z powodu zakażenia koronawirusem (COVID-19) pracownicy zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia i braku przeciwwskazań do pełnienia obowiązków służbowych na terenie Przedszkola.
- W przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia koronawirusem, należy niezwłocznie sporządzić listę osób, które w tym samym czasie mogły przebywać na terenie Przedszkola
z osobą podejrzaną o zakażenie i przekazać tę listę odpowiedniemu inspektorowi sanitarnemu.
Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od dnia
27 sierpnia 2020 r. do czasu ich odwołania.