Wycieczka do Janowa Lubelskiego w ramach projektu „Razem odkryjmy świat programowania” 26 kwietnia 2018

W wycieczce uczestniczyło 36 uczniów z klas I-IV.

Zoom Natury obejmuje ogromny park rekreacji (ponad 10 ha) i piaszczystą plażę nad Zalewem Janowskim, jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce parków linowych, plac pozytywnej energii, pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą. To świetne miejsca na rodzinny wypoczynek połączony z nauką ornitologii, przyrody, ekologii, ogrodnictwa, fotografii.

Umowna “brama wejściowa” prowadziła nas do serca Zoomu Natury, czyli na Plac Energii. Na nim przecinają się wszystkie ścieżki zwiedzania obiektu. Energia kumulująca się w tym punkcie płynie nie tylko z natury. Jest też generowana przy użyciu siły mięśni zwiedzających, którzy uruchamiają interaktywne rzeźby-maszyny ustawione na placu.

Poruszając i bawiąc się elementami wentylatora, Archimedesa, maszyny sprężynowej czy sprężarki uczniowie dowiedzieli się jak energia kinetyczna przekształca się w dźwięk lub energię elektryczną. To miejsce dedykowane zabawie i nauce, fizyce i mechanice. Tutaj ulokowane są również podświetlane fontanny wbudowane w płytę placu.

Laboratorium główne Zoomu Natury to najważniejsza merytorycznie część Parku Rekreacyjnego. Mieszczą się tu ekspozytory 3D i multimedialna ekspozycja o botanice oraz zoologii, historii naturalnej, gatunkach znajdujących się pod ochroną.

Z centralnym laboratorium sąsiadują trzy bliźniacze pawilony ekspozycyjne.

W pierwszym z obiektów mieści się laboratorium „Runo leśne”, którego ekspozycja dedykowana jest najmłodszym zwiedzającym. Przestrzeń laboratorium wypełniają obiekty warsztatowe, multimedialne i sensoryczno-ruchowe. Ideą główną wystawy jest zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtowanie umiejętności obserwacji natury.

Drugi z bliźniaczych budynków kryje „Laboratorium Awifauny i Troposfery” prezentujące bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Część poświęcona troposferze zawiera prezentacje zjawisk zachodzących w najcieńszej warstwie atmosfery.

Trzeci budynek to „Laboratorium Recyklingu i Energii”, a jego ekspozycja poświęcona jest różnym rodzajom, źródłom oraz sposobom wykorzystania energii, a także idei, metodom i sposobom recyklingu. Ekspozycja ta odzwierciedla jedną z naczelnych idei Parku Rekreacyjnego, jaką jest kształtowanie postaw proekologicznych. Ściana odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje elektryczne zaprojektowane z puszek, butelek i kartonów to przykłady zastosowanych tu rozwiązań.

Ważnym elementem wycieczki była zabawa w parku linowym, wizyta w stadninie koni i spacer leśnym traktem do uroczyska „Kruczek”.

Nie ma zdjęć w tej galerii.