Wycieczka do Markowej

Wycieczka do Markowej
11 czerwca 2019 r. grupa młodzieży z naszej szkoły wyjechała do Markowej koło Łańcuta. Po przybyciu na miejsce młodzież uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym z uczniami szkoły podstawowej w Markowej. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, gdzie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Zwiedzanie rozpoczęli od wysłuchania przedwojennej historii wsi, obejrzenia zdjęć, listów oraz prezentacji multimedialnych. Pan przewodnik opowiedział o tragicznych losach polskich Żydów, dla których II wojna światowa stała się „końcem świata”, ponieważ celem Niemców była zagłada narodu żydowskiego. Wśród mieszkańców Podkarpacia było wielu odważnych i miłosiernych ludzi, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich, udzielali pomocy Żydom. Wiktoria i Józef Ulmowie dali schronienie największej, ośmioosobowej grupie prześladowanych Żydów, za co zostali brutalnie zamordowani wraz z sześciorgiem małych dzieci i siódmym nienarodzonym. Niemcy zamordowali również wszystkich ukrywających się w ich domu Żydów.
Po zwiedzeniu muzeum uczniowie udali się do skansenu wsi Markowa, gdzie mogli obejrzeć chałupy: kmiecą i biedniacką, stajnie, spichlerz i bróg, wiatrak, kuźnię oraz liczne zgromadzone przez mieszkańców wsi sprzęty i urządzenia z końca XIX i początku XX wieku. Jednocześnie wysłuchali ciekawej opowieści pani przewodnik o życiu mieszkańców zagrody i różnych sposobach radzenia sobie z trudnymi warunkami, jakie wówczas panowały na wsi. Na koniec odbyło się pieczenie kiełbasek. To był wspaniały dzień, pełen niezapomnianych wrażeń. Wyjazd zorganizował pan dyrektor Krzysztof Potocki.